Najnowsza generacja technologii transmisji danych 5G ma zmienić nasz sposób życia i pracy. Nowy standard ma być znacznie szybszy oraz obsługiwać większą liczbę urządzeń niż obecna sieć 4G LTE. Technologia 5G zapewnia lepsze możliwości komórkowe i lepsze łącze szerokopasmowe. Będzie mieć wpływ także na sektor przemysłowy - od zakładów produkcyjnych, obsługiwanych przez roboty po samochody, które będą mogły automatycznie diagnozować usterki. Nowa technologia ma stać się podstawą w tych i podobnych dziedzinach.

Spis treści:
  1. Wstęp
  2. Rozwój technologii 5G
  3. Jak szybkie jest 5G?
  4. Jakie czynniki mają wpływ na prędkość 5G?
  5. Wniosek
Standard 5G jest dostępny już w ponad sześćdziesięciu krajach. Liczba ta z każdym mniem ma rosnąć, coraz więcej krajów decyduje się na wdrożenie tej technologii.

Skąd tyle szumu wokół technologii 5G? Powodem są oczekiwania, które obejmują nie tylko wpływ na technologię dla konsumentów, ale również dla firm, opieki zdrowotnej, gier i wiel innych dziedzin.

Rozwój technologii 5G

Poniżej znajduje się krótkie zestawienie ewolucji 5G, przedstawiające również poprzednie technologie tego typu.

  • 2G (od 1991 do 2001) - koncentrowało się głównie na przekazywaniu usług głosowych, MMS, SMS oraz faksowych.
  • 3G (od 2001 do 2009) - pozwoliło na wprowadzenie strumieniowego przesyłania multimediów, połączeń konferencyjnych, przeglądarki internetowej, telewizji mobilnej i aplikacji
  • 4G LTE (od 2010 do 2019) - ulepszenie dotychczasowych możliwości, dzięki telewizji mobilnej HD, usługom gier, telefonii IP i wideokonferencji.


Jak szybkie jest 5G?

Odpowiedź brzmi - bardzo. Szybkość tej technologii jest czterokrotnie wyższa niż poprzedniej 4G LTE. Dzięki maksymalnej prędkości do 20 GB/s standard ten pozwala na pobranie pełnometrażowego filmu 8K o 500% szybciej niż dotychczas. Pobierając bilbiotekę 10 000 utworów w Spotify zaoszczędzisz 3 godziny.


Oprócz znacznie wyższej prędkości istnieją także inne korzyści zapewniane przez technologię 5G. Standard ten zapewnia większą przepustowość, pozwalając na obsługę większej liczby urządzeń niż poprzednie sieci. Pozwala to na cieszenie się stabilnym łączem bezprzewodowym nawet w bardzo zatłoczonych miejscach.

5G zmniejsza również opóźnienia, czyli czas potrzebny smartfonowi lub innemu połączonemu urządzeniowi do uzyskania odpowiedzi od serwera. Technologia 5G skraca ten czas do zera.

Co więcej, technologia ta sprawi, że komunikacja z platformami chmurowymi, takimi jak Microsoft Azure oraz Amazon Web Services będzie szybsza i łatwiejsza.

Jakie czynniki mają wpływ na prędkość 5G?

Korzyści, które przynosi technologia 5G nie budzą wątpliwości. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą wpływać na prędkość.

Liczba bazowych stacji nadawczo-odbiorczych
Szybkość połączenia 5G może się różnić w zależności od przepustowości przydzielonej dla każdego kanału połączeniowego pomiędzy podemem telefonu, a infrastrukturą komórkową operatora.

Model Twojego smartfona
Konieczne jest posiadanie smartfona, który obsługuje technologię 5G. Coraz więcej producentów wprowadza takie urządzenia na rynek. Również zwiększa się ilość operatorów sieci komórkowej, którzy zapewniają tego typu łączność. 

Częstotliwość 5G
Rodzaj używanego sygnału 5G - low-end, sub-6 GHz lub fala milimetrowa (mmWave) może znacząco wpłynąć na zasięg i prędkość bezprzewodowej technologii 5G. Na przykład fala milimetrowa cechuje się słabym przenikaniem, krótkim zasięgiem oraz stosunkowo niższymi prędkościami transferu. 


Twoja lokalizacja
Im mniej przeszkód, tym lepsza prędkość oraz zasięg transmisji 5G. Większych prędkości doświadczysz będąc w wysokim wieżowcu, niż na przykład w piwnicy.

Poniżej znajdują się nowe możliwości zapewniane przez technologię 5G, które ulepszą nasze życie:

Bezpieczniejszy transport
5G zrewolucjonizuje codzienne dojazdy, szczególnie w gęsto zaludniodnych miastach, cechujących się dużym natężeniem ruchu. Technologia ta pomoże złagodzić korki o co najmniej 40%. Będzie mieć wpływ również na funkcję inteligentnego parkowania, eliminując całkowicie potrzebę szukania wolnego miejsca.

Zdalna opieka medyczna
Technologia 5G zniesie granice i umożliwi lekarzom dotarcie do pacjentów z każdego zakątka świata. Potencjalne postępy medyczne dzięki 5G obejmują telemedycynę, diagnostykę AI i roboty chirurgiczne.


Zmiany w świecie gier
5G ma dokonąć daleko idących zmian w przemyśle gier. Przede wszystkim niskie opóźnienia położą kres popularnym 'lagom'. Co więcej, kiedy granie w chmurze stanie się popularniejsze, być może posiadanie konsol okaże się całkowicie zbędne. Każdy gracz będzie mógł uczestniczyć w rozgrywkach za pomocą serwerów gier w chmurze, niezależnie od tego czy posiada drogi lub tani komputer do gier, tablet czy smartfona.

Rolnictwo
5G będzie mieć wpływ również na rolnictwo dzięki urządzniem IoT, które mogą monitorować zwierzęta gospodarskie, aby upewnić się, że są zdrowe i prawidłowo odżywione. Dodatkowo możemy liczyć na drony i czujniki monitorujące produkcję roślinną poprzez zbieranie danych w czasie rzeczywistym na temat różnych czynników wpływających na wzrost upraw, w tym wilgotności, temperatury i jakości gleby.

Cyfrowa logistyka
Dzięki komunikacji 5G pojazdy będą mogły łączyć się z inteligentnym systemem zarządzania ruchem. W ten sposób wymiana informacji, takich jak miejsce docelowe, prędkość i lokalizacja, staje sie łatwiejsza. Kierowcy będą mogli korzystać z komunikatów wielokierunkowych, aby z wyprzedzeniem wiedzieć o aktualnych warunkach drogowych i potencjalnych zagrożeniach.

Wniosek

Według branżowej grupy handlowej GSMA do 2025 roku 5G będzie stanowić około 50% połączeń mobilnych. Choć może zająć to kilka lat, nowa technologa niesie ze sobą potencjał, by zmienić bieg historii i życia ludzkości. Po pełnym wdrożeniu tego standardu ludzie będą mogli pracować efektowniej oraz korzystać z wielu innych korzyści 5G, które nie są możliwe w przypadku technologii 4G i 3G.