Jeśli jesteś posiadaczem smartfona, tabletu, głośnika Bluetooth lub innego, przenośnego urządzenia elektronicznego z pewnością doświadczyłeś koszmaru XXI wieku: akumulator w urządzeniu rozładował się w najmniej odpowiednim momencie.

Nie zawsze mamy możliwość naładować urządzenie, kiedy jesteśmy w podróży, bez dostępu do gniazdka. Na szczęście jest sposób, aby rozwiązać tę nowoczesną niedogodność - zakup powerbanku. Prawdopodobnie wielokrotnie już o nim słyszeliście. Ale czym jest powerbank? Jakie są ich rodzaje? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Definicja Powerbanku
  3. Rodzaje Powerbanków
  4. Najważniejsze parametry Powerbanków
  5. Rodzaje złącz
  6. Możliwość szybkiego ładowania
  7. Żywotność Powerbanków
  8. Rodzaje akumulatorów w Powerbankach
  9. Podsumowanie

2. Definicja Powerbanku

Najprostszą drogą, aby zrozumieć definicję powerbanku jest wyobrażenie go sobie jako dużą baterię. Jedyną różnicą w tym przypadku jest to, że powerbank automatycznie dostosowuje właściwą moc płynącą do urządzenia.

Czasami powerbanki nazywane są "przenośnymi ładowarkami", ponieważ dokładnie w taki sposób działają. Możesz podłączyć swoje urządzenie (lub kilka urządzeń, jeśli Twój powerbank posiada wiele portów), kiedy jesteś daleko od gniazdka w domu. Tak jak w przypadku baterii, co jakiś czas konieczne będzie naładowanie powerbanku.

3. Rodzaje Powerbanków

Jak każda nowoczesna technologia, powerbanki są cały czas rozwijane, a nowe funkcje dodawane są bez przerwy. Najpopularniejsze typy powerbanków to:

Uniwersalne / standardowe Powerbanki
Jak sama nazwa wskazuje, uniwersalne powerbanki za pomocą złącza USB jednocześnie ładują urządzenia i same mogą być ładowane. Zazwyczaj posiadają wskaźnik LED, który informuje o procesie ładowania i poziomie energii, która pozostała w akumulatorach.

Solarne Powerbanki
Idealne dla ludzi spędzających dużo czasu na świeżym powietrzu. Powerbanki solarne są wyposażone w panele słoneczne, dzięki którym następuje ładowanie wewnętrznych akumulatorów. Powerbanki tego typu sprawdzają się w słoneczne dni, dlatego podczas pochmurnych dni nie mają zastosowania.
Bezprzewodowe Powerbanki
Większość najnowszych smartfonów posiada funkcję ładowania bezprzewodowego. Ta technologia znalazła zastosowanie rownież w przypadku powerbanków. Można już kupić powerbanki, które bezprzewodowo naładują Twoje urządzenie. Jednak, aby naładować powerbank dalej konieczne jest podłączenie go do zasilania sieciowego.

4. Najważniejsze parametry powerbanków

Powerbanki są produkowane w wielu kształtach, rozmiarach, pojemnościach oraz z różnymi rodzajami złącz. Ważne jest, aby kupić powerbank odpowiednio dostosowany do potrzeb użytkownika, aby nie kupić czegoś zbyt drogiego lub niespełniającego potrzeb. Poniżej znajdują się najistotniejsze cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie powerbanku.

Pojemność akumulatora
Energia zawarta w akumulatorze mierzona jest w miliamperogodzinach (mAh). Im większa jest ta liczba, tym więcej energii powerbank jest w stanie przechowywać.

Większość powerbanków posiada pojemność wynoszącą minimum 5 000 mAh, najczęściej spotykana wynosi 10 000 mAh, ale zdarzają się jeszcze większe powerbanki o pojemności wynoszączej nawet 20 000 lub 30 000 mAh. Dla przykładu, pojemnośc akumulatora w iPhone 12 wynosi 3 700 mAh. 

1 000 - 5 000 maH. Najmniejsze urządzenia, jakie można znaleźć na rynku. Zazwyczaj takie powerbanki są bardzo tanie, co ma negatywny wpływ na jakość wykonania i żywotność. Często też nie są w stanie naładować nowoczesnego smartfona do pełna.
5 000 - 10 000 mAh. Powerbank średniego rozmiaru, posiadający pojemność wystarczającą do typowego użytkowania. Jest w stanie naładować praktycznie każdy telefon, a także często posiada więcej niż jeden port, co umożliwia jednoczesne ładowanie wielu urządzeń w tym samym czasie.
15 000 - 20 000 mAh. Przy takiej pojemności powerbanki zaczynają się robić duże. Taka pojemność pozzwoli na wielokrotne naładowanie większości urządzeń. Powerbanki o takiej pojemności najczęściej wspierają różne technologie szybkiego ładowania np. Quick Charge lub Power Delivery.
50 000 mAh. Największe pojemności dostępne na rynku. Takie powerbanki cechują się dużymi wymiarami. Jeśli często jeździsz w podróże, zabierając ze sobą wiele urządzeń to jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Ważne jest, aby zakupić powerbank o odpowiedniej pojemności do naszych oczekiwań. W przeciwnym wypadku możemy zostać zaskoczeni brakiem prądu, czego mieliśmy uniknąć kupując nowy powerbank.

5. Rodzaje złącz

Większość urządzeń elektronicznych dostępnych w sklepach posiada różne odmiany złącz USB. Pomimo szybkiego rozwoju tej technolgii, nie wszystkie urządzenia posiadają najnowszy standard, czyli USB typu C. Wciąż wiele urządzeń korzysta ze starszego złącza micro USB. Do powerbanków często dołączane są adaptery i odpowiednie kable, każdy rodzaj przewodu możemy także bezproblemowo zakupić w internecie.


6. Możliwość szybkiego ładowania

Aktualnie wiele urządzeń może być ładowanych z wykorzystaniem dużego natężenia prądu, na przykład 2.5 A. Dzięki temu możemy uzyskać naprawdę krótki czas ładowania.

Jeśli Twoje urządzenie obsługuje funkcję szybkiego ładowania oraz zależy Ci, aby z niej korzystać upewnij się, że powerbank jest w stanie zapewnić odpowiednie natężenie prądu i jest zgodny z tą funkcją np. Quick Charge.

7. Żywotność Powerbanków

Z biegiem czasu, wraz z każdym ładowaniem akumulator zużywa się. W pewnym momencie nie będzie w stanie utrzymywać odpowiedniej ilości ładunku elektrycznego. Sposób określania żywotności akumulatorów polega na tym, ile razy można je ładować i rozładowywać, zanim ich pojemność spadnie o określoną wartość. W przypadku tańszych powerbanków liczba cykli rozładowań wynosi około 300, jednak w przypadku lepszych modeli może być to znacznie większa liczba.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy okreśłaniu żywotności akumulatorów jest "czas samorozładowywania". Akumulatory, w szczególności te znajdujące się w powerbankach wymagają niewielkiej ilości ciągłego poboru mocy, aby zasilić ich obwody sterujące. W ten sposób z czasem akumulator ulega samoczynnemu rozładowaniu się. Czas przez jaki bateria może zachować odpowiedni poziom ładunku elektrycznego jest różny.

8. Rodzaje akumulatorów w powerbankach

Wszystkie powerbanki wykorzystują rodzaj akumulatorów litowych, litowo-jonowych lub litowo-polimerowych.

Akumulatory litowo-jonowe są w stanie przechowywać duże ilości ładunku elektrycznego, biorąc pod uwagę ich rozmiar. Są także stosunkowo tanie w produkcji. Minusem jest ich szybsze starzenie się i utrata pojemności.

Akumulatory litowo-polimerowe są znacznie droższe w produkcji, ale w ich przypadku nie występują problemy związane z wiekiem, tak jak w przypadku akumulatorów litowo-jonowych.

9. Podsumowanie

Poznałeś właśnie wszystkie niezbędne informacje, które są istotne przy zakupie powerbanka. Możesz już przejść do poszukiwania odpowiedniego dla Ciebie modelu. W tym celu zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty powerbanków.