Standard Bluetooth ma swój początek w 1994 i jest cały czas aktualizowany. Każda nowa wersja otrzymuje swój numer. Wraz z każdą aktualizacją następują znaczne ulepszenia, takie jak zwiększenie prędkości transmisji danych czy zasięgu.

Bluetooth przez cały czas jest najpopularniejszą technologią bezprzewodowego łączenia urządzeń. Może także przesyłać informacje, zdjęcia, wiadomości tekstowe czy pliki muzyczne.

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Nowości w standardzie Bluetooth 5.2
  3. Enhanced Attribute Protocol
  4. Low Energy Power Control (LEPC)
  5. Isochronous Channels
  6. Podsumowanie

2. Nowości w standardzie Bluetooth 5.2

  • Enhanced Attribute Protocol (EATT) - jest to ulepszenie dotychczasowego sposobu, w jaki przesyłane są dane pomiędzy serwerem i klientem. Na przykład telefon może pełnić rolę serwera, a słuchawki funkcję klienta.
  • Low Energy Power Control (LEPC) - poprawia jakość sygnału bezprzewodowego i zmniejsza zakłócenia pochodzące od innch sygnałów.
  • Isochronus Channels (Kanały Izochroniczne) - technologia ta pozwala na przesyłanie dźwięku do wielu źródeł jednocześnie. 
Nowości te zostaną szczegółowo omówione w dalszej cześci artykułu.

3. Enhanced Attribute Protocol

Protokół ten jest zestawem reguł, których zadaniem jest kontrolowanie sposobu przesyłania informacji pomiędzy dwoma lub większą liczbą urządzeń. Umożliwia jednoczesne odtwarzanie dźwięku z dwóch aplikacji, zmniejsza także opóźnienia pomiędzy urządzeniami Bluetooth.

Jest to jednak protokół opcjonalny, czyli to od producenta urządzenia będzie zależało, czy ten protokół zostanie zaimplementowany. Najprawdopodobniej nie wszystkie urządzenia będą wspierały Enhanced Attribute Protocol.

4. Low Energy Power Control (LEPC)

Funkcja Low Energy Power Control (LEPC) pozwala na wykrycie urzązeniom odległości pomiędzy nimi samymi. Ważne jest, aby urządzenia Bluetooth były w stanie określić wzajemną odległość, ponieważ pozwala to na określenie właściwego poziomu mocy transmisji. Najprościej mówiąc, funkcja ta pozwala na uzyskanie lepszej jakości sygnału, ze względu na umożlwianie urządzeniom monitorowania odległości od siebie.

Jednak zalet jest więcej! Ta technnologia pozwala na zredukowanie sprzężeń zwrotnych, a także innych błędów powstających podczas połączenia Bluetooth. Zmniejsza także ryzyko ewentualnych zakłóceń, spowodowanych innym sygnałem Bluetooth lub Wi-Fi. Takze odległość pomiędzy urządzeniami może być większa niż wcześniej.

5. Isochronous Channels

Nazwa kanały izochroniczne jest stosunkowo skomplikowana, ale ma proste znaczenie - jest to coś co dzieje się jednocześnie.

Dźwięk wielostrumieniowy

Jedną z zalet kanałów izochronicznych, jest uzyskanie możliwości podłączenia na przykład wielu słuchawek bezprzewodowych do jednego urządzenia centralnego, którym może być smartfon. Wcześniej tylko jedna słuchawka łączyła się ze smartfonem, a sygnał z jednej słuchawki był przekazywany do drugiej. Teraz możesz odłożyć słuchawkę, a połączenie zostanie utrzymane. Każda jest sparowana osobno, zatem nie musisz martwić się o to, której aktualnie używać.

Zapewnia to także lepsze doświadczenia podczas oglądania filmów, ponieważ będziesz w stanie usłyszeć oddzielnie dźwięk zarówno z lewego kanału, jak i z prawego.Transmisja dźwięku

Oprócz dźwięku wielostrumieniowego, Bluetooth pozwala na nadawanie pojedynczemu rządzeniu źrodłowemu Bluetooth do wielu urządzeń odbiorczych. Oznacza to, że dzięki dopasowanym słuchawkom będziesz mógł słuchać swoich ulubionych piosenek z drugą osobą. Możesz także odtwarzać muzykę na kilku głośnikach Bluetooth jednocześnie podczas imprezy.

Zużycie energii i nowy kodek

Low Energy Audio jest standardem transmisji dźwięku, oddzielonym od istniejących technik transmisji Bluetooth.

Kodek to program wykorzystywany przez urządzenie Bluetooth do kodowania i dekodowania dźwięku. Podczas transmisji dźwięku z telefonu do słuchawek, dane będące zapisem ścieżki dźwiękowej muszą zostać skompresowane, aby można było je przenieść.

Standard Low Energy Audio wprowadza nowy kodek o nazwie LC3. Pozwala on na wydłużenie czasu pracy baterii w urrządzeniu, bez jednoczesnej konieczności rezygnacji z wysokiej jakości muzyki.

Najlepiej współpracują urządzenia oparte o ten sam kodek. Urządzenie korzystające z kodeka SBC może współpracować z urządzeniem, które ma kodek aptX. Jednak dźwięk nie będzie tak dobry, jak byłby, gdyby oba urządzenia wspierały kodek aptX. 

Dotyczy to także wersji Bluetooth. Urządzenia są wstecznie kompatybilne, czyli urządzenie Bluetooth 5.2 może współpracować ze słuchawkami Bluetooth 5.0, ale wtedy funkcja Low Energy Audio nie będzie działać w pełni.

6. Podsumowanie

Low Energy Audio to ogólny termin, który obejmuje nowe funkcje i nowy kodek LC3. Większość z tych ulepszeń poprawia żywotność baterii, ale istnieją także inne bonusy. Jeśli twoje urządzenia Bluetooth 5.2 będą w pełni obsługiwać wspomiane funkcje, będziesz mógł słuchać muzyki na wielu urządzeniach jednocześnie, uzyskać mocniejsze połączenie między urządzeniami, a także mieć możliwość nadawania z jednego urządzenia do kilku.