Zadaniem automatycznego włącznika światła jest aktywowanie oświetlenia w domu o określonej porze. Prowadzimy regularny tryb życia, dzięki czemu możemy dostosować oświetlenie do naszych aktualnych zajęć. Wyobraźmy sobie, że światła są automatycznie włączane o godzinie 7.00, aby ułatwić nam pobudkę, oraz automatycznie wyłączane o określonej porze w nocy. Takie rozwiązanie gwarantuje również ekologię i oszczędność pieniędzy, ponieważ nie marnujemy energii, kiedy zapomnimy o wyłączeniu świateł.

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Kontrola z poziomu aplikacji
  3. Harmonogramy czasowe
  4. Pilot zdalnego sterowania
  5. Podsumowanie
Automatyczne włączniki światła zazwyczaj spotykamy jako sensory podczerwieni lub ruchu. Reagując na ruch, włączają lub wyłączają oświetlenie. Natomiast rozwiązanie firmy Sonoff to coś zupełnie innego, jest nim znacznie bardziej popularny, bezprzewodowy przełącznik WiFi smart home. Jest bardziej praktyczny, ponieważ pozwala nie tylko na ustawienie godziny włączania i wyłączania świateł, ale także na zdalne kontrolowanie ich za pomocą smartfona. Przełącznik może kontrolować nie tylko wszystkie rodzaje oświetlenia (żarówki, lampy fluorescencyjne, halogenowe), ale także wiele różnych urządzeń domowych. Inteligentne przełączniki zapewniają wyższy komfort, a także poziom ochrony dla automatyki oświetlenia domowego i oświetlenia budynków.

Dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować dwa świetnie smart gadżety: Slampher oraz Sonoff RF. Slampher to gniazdo żarówki, łączące się bezprzewodowo z siecią WiFi. Posiada funkcję automatycznego sterowania światłem oraz obsługuje wszystkie dostępne żarówki z gwintem E27. Sonoff RF to bezprzewodowy przełącznik WiFi, który pozwala na sterowanie wszystkimi rodzajami urządzeń domowych oraz elektrycznych. Świetnie nadaje się także do wykorzystania z domową automatyką oświetleniową. Zarówno Slampher jak i Sonoff RF mogą być sterowane na trzy sposoby: tradycyjny przycisk, aplikacja na smartfony lub pilot 433MHz.

Spójrzmy na Slampher’a. Wkręciliśmy do niego żarówkę LED z gwintem E27. Następnie został zamontowany w oryginalnej oprawie lampy. W górnej części można zaobserwować niewielki, czarny przycisk, który pozwala na przełączanie trybów świecenia, a także na parowanie z siecią WiFi.

Kontrola z poziomu aplikacji

Aby umożliwić zdalne sterowanie z poziomu aplikacji musimy pobrać bezpłatną aplikację o nazwie eWeLink. Użytkownicy iOS mogą znaleźć ją w APP Store, posiadacze Androida natomiast w sklepie Google Play. Po instalacji aplikacji na smartfonie lub tablecie konieczne jest utworzenie nowego konta, z wykorzystaniem adresu e-mail lub numeru telefonu.

Aby dodać Slampher’a do aplikacji konieczne jest naciśnięcie i przytrzymanie przycisku parowania do momentu, aż dioda LED zacznie migać z wysoką częstotliwością.

Następnie należy dotknąć przycisku ‘+’ w aplikacji eWeLink, znaleźć gniazdo żarówki Slampher i dodać je. Kolejno wybrać sieć WiFi, wpisać hasło oraz nazwać nowe urządzenie. Pojawi się ono na liście. Następnie należy wejść w konfigurację tego urządzenia, gdzie można nim sterować.

Harmonogramy czasowe

Aby zautomatyzować działanie żarówek, na które składa się włączanie ich i wyłączanie o określonych godzinach, istnieje możliwość ustawienia różnych harmonogramów czasowych w aplikacji. Zarówno Slampher, jak i Sonoff RF obsługują funkcję harmonogramów czasowych. Można ustawić nie tylko pojedynczy harmonogram, ale także powtarzanie, odliczanie lub pętlę.

Odliczanie umożliwia włączenie lub wyłączenie urządzenia po minięciu ustawionego czasu. Maksymalny czas odliczania wynosi 24 godziny.

Czynność w pętli będzie wykonywana systematycznie, według określonego czasu, np. co godzinę i wykonywana przez krótszy czas (np. 10 minut). Na przykład timera pętli można użyć do kontrolowania systemu zraszania ogrodu. System można skonfigurować, aby włączał się co godzinę i pracował za każdym razem przez 10 minut.

Sonoff RF do działania wymaga prostego podłączenia kilku przewodów. Wejście 'input' podłączamy do zasilacza (90 - 250V AC), natomiast wyjście 'output' może zostać podłączone do dowolnego urządzenia elektrycznego, w tym z kategorii automatyki domowej. Maksymalna moc pobierana przez takie urządzenie może wynosić aż 2200W.

Aby dodać przełącznik Sonoff RF do aplikacji, należy nacisnąć i przytrzymać czarny przycisk do momentuz aż dioda LED zacznie szybko migać. Następnie przełącznik można dodać w aplikacji eWeLink do smartfona lub tabletu.

Sonoff RF funkcjonuje dokładnie w taki sam sposób jak Slampher. Za pomocą aplikacji można go natychmiastowo włączyć lub wyłączyć. Dodatkowo można ustawić różne typy timerów, dla Twoich urządzeń. Każde urządzenie obsługuje maksymalnie 8 timerów. Przełącznik zdalnego sterowania może wtedy automatycznie włączać się w określonym czasie.

Pilot zdalnego sterowania 433 MHz

Po sparowaniu z pilotem zdalnego sterowania, za pomocą przycisku możesz włączyć lub wyłączyć urządzenie wewnątrz pomieszczenia. Jak sparować je z pilotem zdalnego sterowania? Należy dwukrotnie, szybko wcisnąć czarny przycisk 'set' na urządzeniu Sonoff RF lub Slampher. Czerwona dioda LED zamruga. Następnie trzeba przytrzymać na kilka sekund jeden z przycisków ABCD na pilocie zdalnego sterowania. Przykładowo, jeśli sparujesz urządzenie z przyciskiem A to wtedy służy on zarówno do włączania, jak i wyłączania urządzenia.

Aby anulować sparowanie należy trzykrotnie szybko wcisnąć przycisk 'set' na urządzeniu Sonoff RF lub Slampher.

Podsumowanie

Teraz możesz używać przełącznika Sonoff RF aby zdalnie sterować urządzeniami w domu lub innymi urządzeniami elektrycznymi oraz używać inteligentnego gniazda żarówki Slampher, aby zdalnie sterować dowolnymi żarówkami i ustawiać automatyczne harmonogramy włączania i wyłączania oświetlenia. Sonoff RF oraz Slampher, kontroluj z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie!